2. 3. 2008

Závěrečná zpráva o petiční akci na Ostravici

Petiční akci proti výstavbě bytových domů, hotelů, rekreačních rodinných domů, sjezdových tratí a jiných velkých staveb na Ostravici podpořilo celkem 3 033 signatářů. Z toho 476 občanů je obyvateli samotné obce Ostravice. Aktivně tak podpořila naši petici třetina všech občanů obce Ostravice starších čtrnácti let (ČSÚ, 2003). Připravované stavební záměry jsou tedy v rozporu se zájmy významné části ostravické veřejnosti, a tudíž nelze nadále tvrdit, že jde o místní veřejný zájem. Svůj nesouhlas vyjádřili také obyvatelé okolních obcí.

Naše petice má podporu také v zahraničí (Velká Británie, Irsko, Švýcarsko, Belgie, Rakousko, Slovensko, Polsko a Chorvatsko) a mezi odborníky v oblastech architektury, urbanismu, ochrany životního prostředí a krajiny, ekologie, práva apod.

Předseda představenstva developerských společností OSTRAVICE DEVELOPMENT a.s, OSTRAVICE CENTRUM a.s., OSTRAVICE VIEW a.s., OSTRAVICE SKI a.s. Otakar Albrecht, oznámil členům petičního výboru, že na ně podal podnět o podezření z trestného činu pomluvy a poškozování cizích práv. Vzhledem k tomu, že si nejsme vědomi jakéhokoliv porušení platných zákonů České republiky a všechny uveřejněné informace máme důkladně podloženy, požádali jsme Ekologický právní servis o právní analýzu. V přímé reakci na naši petici podnikly uvedené společnosti několik dalších kroků. Zástupkyně investora uvedených akciových společností, Alexandra Byrtusová, uveřejnila tiskovou zprávu (11.2.2008), ve které v rozporu se skutečností nazývá členy sdružení Ostravice zelená a organizátory petice "agresivními aktivisty" a "odpůrci jakékoliv výstavby v Ostravici". Otakar Albrecht rovněž zaslal dopis členům zastupitelstva (formát PDF, 455 kb) obce Ostravice, ve kterém naše zastupitele mimo jiné upozorňuje na to, že pokud se pokusí změnit dříve vydaná vyjádření obce (podporující investrorovy záměry), budou obci vyčísleny vzniklé škody.

O průběhu petiční akce byla doposud veřejnost informována těmito médii:

- Server občanského sdružení Arnika - Proti výstavbě na Ostravici protestují občané peticí (6.2.2008)

- Česká televize - "Zahájení petiční akce":http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/08.02.2008/408231101020208-19:25-1-udalosti-v-regionech.html na stránkách archívu ČT. (8.2.2008)

- Česká televize - Na Ostravici to opět vře na stránkách archívu ČT (15.2.2008)

- Server občanského sdružení Arnika - Ostravice: investor podal trestní oznámení na kritiky projektu

Žádné komentáře:

Okomentovat